כסף לא קונה אושר - זהו חוסר כסף שקונה אומללות

 

ב-2013, ערך אליי בנק (ALLY BANK) האמריקאי סקר בקרב 1025 מלקוחותיו בני 25 ומעלה. המטרה? לנסות ולהבין איזה תפקיד משחק כסף בתחושת האושר ושמחת החיים שלנובדרך כלל, מקובל לקשר בין רמת הכנסה לאושרבוודאי קראתם כבר על מחקרים שמצאו שמעבר ל-75,000 דולר בשנה בארה"ב, כסף לא עושה אותך מאושר יותר, וכי הדרך הכי טובה "לקנות אושר", היא לרכוש חוויות, ולא חפצים (וגם, כמובן, מומלץ לשלם כסף כדי שמישהו אחר יבצע את מטלות הבית שלנו)אז מה כבר אפשר לחדש לנו?

No alt text provided for this image

סוקרי הבנק, שמטהו ממוקם בדטרויט, מישיגן, בדקו וגילו ש-45% מהאנשים שהרוויחו יותר מ-150,000 דולר בשנה הגדירו את עצמם כמאושרים, לעומת 48% מאלו שהרוויחו בין 100 ל-150 אלף דולר בשנהכלומר, במקרה הזה, יותר הכנסה לא שווה יותר כסף – אלא להיפך (אם כי הסכום פה גבוה יותר).
בין אנשים בעלי הכנסה שנתית של 75-100 אלף דולר, 43% דיווחו על עצמם כמבסוטים, שזה יותר מאנשים שהכניסו 50-75 אלף דולר בשנה – עם 40%.
רק 25% מקרב האנשים שהכניסו 25-50 אלף דולר בשנה הגדירו את עצמם מאושרים.

אבל כאן נבדקו עוד דברים, והתוצאה בהחלט מעניינת.
מסתבר שפרמטר אחר התגלה כיותר משמעותי מאשר הכנסה.
מהו?
חסכון!

הכי הרבה רמות אושר דווחו במסגרת הסקר, בקרב אנשים עם חסכונות של 100,000 דולר או יותר – 57%. זאת לעומת 29% בלבד בקרב אנשים ללא חסכונות.

איך הם מסבירים זאת?

א.    90% אמרו שחסכונות עוזרים להם להתמודד עם הלא ידוע ומעניקים להם שקט נפשי.

ב.    87% אמרו שהחסכונות גורמים להם להרגיש גאווה.

ג.     82% אמרו שהחסכונות מאפשרים להם להיות עצמאיים.

ד.     84% מהאנשים בסקר אמרו שכסף בבנק תורם לתחושת הרווחה הכללית שלהם הרבה יותר מאוכל בריא, עבודה מהנה או פעילות ספורטיבית.

עוד נתון סופר מעניין: מסתבר שהגורם המשמעותי ביותר שמשפיע על האושר שלנו, לטענת הנבדקים, יותר מחסכון שמנמן, הוא ... קשרים עם אנשים אחרים. 91% מהנסקרים מרגישים שמערכות יחסים טובות עם בני משפחה וחברים מהותיות יותר לתחושת הרווחה הכללית מאשר כסף.

מה אפשר להסיק מכל זה?

א. חשוב (מאוד) לחסוך כסף.

ב. כסף לא קונה אושר – זה חוסר כסף (שמתורגם להיעדר שליטה בחייך) ש"קונה" אומללות.

ג. אם כבר אתם מבזבזים כסף, תעשו את זה יחד עם חברים ובני משפחה ולא לבד. כמה סלפי כבר אפשר לעשות

 No alt text provided for this image