סטרטאפים: מבחן הרלוונטיות

 1. במה עוסקים סטרטאפים?

לכאורה, ברעיונות לחידושים ופתרונות לבעיות. בהקמת עסק חדש, שיעשה הבדל בתעשייה, וכמובן, יהפוך את היזמים לעשירים ומצליחים. וכאשר יזמים חושבים על רעיון, הם משקיעים לא מעט זמן ואנרגיה בשאלה "האם הרעיון הזה טוב או לא?". וזה כמובן מה שמנסים לברר המשקיעים בשלבים המוקדמים של הסטרטאפ. האם יש PRODUCT MARKET FIT. האם ישנה התאמה בין צרכי השוק – למוצר. האם המוצר פותר בעיות אמיתיות בצורה חדשה ויעילה, והאם הלקוחות אוהבים את המוצר.

2. שאלה שלא נשאלת
אבל יש שאלה שמרחפת לה שם בחלל, אבל לא נשאלת מפורשות. וזו השאלה הראשונה שיזמים צריכים לשאול את עצמם, כשהם רוצים להפוך רעיון למיזם.
השאלה היא לא אם הרעיון שלך לסטרטאפ הוא טוב – אלא האם אתה האדם הנכון כדי לממש את הרעיון. האם הרקע, הנטיות, ההיסטוריה, התשוקות, והיכולות שלך – עומדים בדרך או עוזרים לך? אם היו מגדירים דמות תיאורטית של אדם שיפתור בעיה ספציפית, האם היו מתארים אותך, בעצם? האם אתה רלוונטי?
יכול להיות שיש לכם רעיון נפלא למיזם שמצריך רקע בשבבים, שאין לכם; יכול להיות שאתם חושבים שאתם יכולים לעשות מהפכה בתעשיית הרכב, אבל מעולם לא עבדתם בתפקיד רלוונטי.
אתם הרי יודעים שיעמוד מולכם משקיע, ויחשוב לעצמו: גם אם הרעיון הזה טוב, מה באדם שעומד מולי מעניק לי את הבטחון שהוא ידע להפוך את הרעיון הזה לחברה מצליחה?
ואם אין לכם שום דבר רלוונטי שיכול לתמוך בתשובה לשאלה כזאת, אתם בבעיה.

3. מה אפשר לעשות?
- לרכוש ניסיון רלוונטי לפני שמקימים מיזם בתחום
- לצרף מייסדים שותפים או לקוח אסטרטגי, שהם בעלי רקע רלוונטי
- ו... תהיו יצירתיים, בטוח שתמצאו עוד משהו.

מה לא מומלץ לעשות: לא כדאי להתעלם משאלת הרלוונטיות.

---
4. בונוס למתקדמים
עוד שאלה, עבורכם: האם באמת נושא הסטרטאפ והתעשייה שאתם רוצים לפעול בה, מעניינים אתכם מספיק שאתם מוכנים להקדיש לה 7-10 שנים מחייכם? האם תהיו ב ZONE שלכם, במיטבכם, בתור מייסדי המיזם הזה? אלו החיים שלכם, וזו ההחלטה שלכם.