למה בעצם אנחנו מספרים סיפורים?

לפני כמה שנים, ישבו 12 אנשים באולם קולנוע בקליפורניה, וצפו בסרט של ג'יימס בונד. מחוץ לאולם, ישב אדם אחר, וגם צפה בסרט – אבל אחר. הסרט שהוא צפה בו, היה הפעילות המוחית של אותם תריסר האנשים שישבו וצפו בג'יימס בונד.
מי האיש?
פול זאק, פרופסור לכלכלה, ניהול ופסיכולוגיה והמייסד של המרכז למחקר נוירולוגי, גילה בתחילת שנות ה90 שהורמון שהמוח מפריש בשם
​​אוקסיטוצין (Oxytocin), שמאותת למוח שזה בטוח להתקרב לאנשים אחרים.
אם לא למדתם פסיכולוגיה, ועדיין השם הזה נשמע לכם מוכר, כנראה יש לכם ילדים: אוקסיטוצין הוא הורמון שמכווץ את הרחם בזמן לידה ומקל על הפרשת החלב בזמן הנקה. יש גם שמכנים אותו בשם הורמון האהבה, שכן הוא מופרש גם אצל נשים וגם אצל גברים בזמן אורגזמה. זהו כמובן שם שרחוק מלהיות מדויק, כי אותו ההורמון שדואג שנאהב "אנשים שהם כמונו", (בעקרון, לוודא שיונקים שהביאו צאצאים לעולם - בני אדם או בעלי חיים, יאהבו ויגנו על ילדיהם וגוריהם), גם אחראי לאפליה, גזענות ואלימות כשמדובר במישהו ששונה מאתנו

אבל לעניינינו, מה שחשוב הוא שאוקסיטוצין משמש גם כמוליך עצבי (נוירוטרנסמיטר) שממלא תפקיד בקשרים חברתיים​. זאק טוען שלאוקסיטוצין תפקיד בהתנהגות חברתית, המעודד התנהגות הפוכה מתגובת "הילחם או ברח", על ידי הפחתת תחושת הפחד​, והשפעה מהותית על יצירת האמון הבין-אישי. ​

בקיצור, כשאתם אומרים שהיתה לכם "כימיה" עם מישהו, אתם לא משקרים.

למה חשוב לנו להבין מה זה ההורמון הזה?

זאק מסביר: כי מסתבר שאפשר לייצר אותו במוח שלנו – וכך להשפיע עלינו – באמצעות סיפורים.
כמו שאנחנו "מושפעים מסרטים" ושעות לאחר מכן (ולעתים הרבה יותר), אנחנו פועלים תחת השפעה הסרט, כך סיפורים יכולים להפוך עובדים לפחות אגואיסטיים ויותר מועילים לארגון.
זה אולי פחות מקדם למי שרואה סרטי אימה, פעולה או מתח, אבל בהחלט מועיל למי שסיפור גורם לו לעזור לאנשים אחרים, לתרום למדינה או לארגון שבו הוא עובד.

בשלב ראשון, בדק פרופ' זאק את כמות ההורמון בדם של הנבדקים. אבל עם הזמן, ביחד עם משרד ההגנה האמריקאי, הם פיתחו שיטות לא פולשניות – דופק, נשימה וכו' – כדי למדוד את רמות האוקסיטוצין עד ל1,000 פעם בשנייה.

כמובן,עליכם זה לא עובד, כי אתם מיוחדים, אבל אם אתם רוצים להשפיע על בוחרים, על עובדים ועל לקוחות, אומר זאק, כדאי שתתחילו בסיפור שיש לו משמעות עבורם.

---

רוצים לשמוע עוד? אתם מוזמנים לצפות בקטע וידאו קצר בנושא.

---
איפה אפשר ללמוד ברצינות על סטוריטלינג למנהלים, יזמים ובעלי עסקים? 
הקליקו לפרטים >> סדנת סטוריטלינג מעשית של אליאב אללוף