3 טעויות נפוצות ו-3 טיפים חשובים למי שעושים קמפיין משפיענים

בתור שותף (25%) בסוכנות המשפיענים לייק אנד שר מדיה אנושית בניהולה של מורן קרמין-קורן, סוכנות שביצעה למעלה מ-1,000 קמפיינים של שיווק באמצעות אנשים ("משפיענים" ו"מובילי דעה") בעשור האחרון, למדתי דבר או שניים.
אז הנה 3 טעויות בסיסיות נפוצות (ולא היחידות) שעושים בקמפיין מבוסס משפיענים ומובילי דעה:
1. מגדירים שמטרת הקמפיין היא חשיפת המותג / המוצר. זו השגיאה הכי נפוצה בעולם שיווק המשפיענים כיום. הדבר הכי זולה לייצר חשיפה היא לפרסם בפייסבוק. תנסו את זה, תראו שזה לא עובד, ואז (אולי) תתחילו להבין שפרסום ושיווק זה לא "מספיק שרק שיראו אותי". ממש לא מספיק.
2. איך אתם מייצרים חשיפה? מביאים "סלבס" ואנשים שיש להם "לפחות 5,000" עוקבים. ואז לא מבינים איך קמפיין קוסמטיקה אצל פליטת ריאליטי שמצטלמת עם ביקיני ורוב העוקבים שלה הם בכלל גברים - לא מייצר תוצאות.
3. מתלהבים מכל מיני סיפורים על "אלגוריתם כל יכול" שמדייק לכם את הקהל, ומגיע לאדם הנכון, ברגע הנכון. 
זו כמובן פנטזיה, אבל זה נשמע טוב, נכון? אלגוריתם עוזר, ללא ספק. אבל אלגוריתם (בינתיים) לא יודע אם למישהי יש את השיער המתאים לפרסם שמפו קרטין או "פודי" הוא האדם הנכון לפרסם מתכון עם גבינה לבנה, כי נניח הוא מרבה לפרסם מתכוני בשר דווקא.   
4. *בונוס* שוכחים שהמטרה של איש שיווק היא לא למכור – את זה עושה מערך המכירות.
איש שיווק הוא זה שהופך את המוצר לחלק בלתי נפרד מהחיים של הלקוח.

3 טיפים חשובים: איך אפשר להימנע מטעויות כאלה? להבין ש...
1. שיווק באמצעות משפיענים זה בעצם לקחת שיווק מפה לאוזן, ולתת לו היקף וגודל מבלי לפגוע בנכס המרכזי שלו - אמון. הרבה פעמים, אתם קונים משהו כי מישהו שאתם (לא ממש) מכירים המליץ עליו, כי אתם מאמינים שהוא מבין בזה או כי הוא עשה לכם חשק: מסעדה, מלון בוטיק, אבקת כביסה, מסך טלוויזיה, קרם פנים או קורנפלקס.  
2. זהו קמפיין שיווק באמצעות בני אדם, זוכרים? הם אנשים, לא שלטי פרסומת. מה שיותר חשוב מהחשיפה, זו מידת האמון. אמון. אמון. אם הצרכנים לא יאמינו, הם לא יקנו -ואפילו לא ישימו לב.  
3. יותר חשוב מאלגוריתם, זה שמישהו מנוסה שיתפעל את הפרויקט. בחירת משפיענים מתאימים זה לב ליבו של המקצוע. אלגוריתם זה כמו MRI לרופא – זה כלי עבודה שמסייע לרופא, לא מחליף אותו. יש ה-מ-ו-ן דברים שיכולים להשתבש פה (רוצים
כמה דוגמאות? הציצו כאן). 
4. *בונוס* רוצים לייצר יותר אימפקט? תעבדו עם 500 משפיענים קטנים, במקום עם 5 גדולים. יותר זול, יותר תוצאות.
ותביאו "מפורסם" אחד או שניים – גרסת המשפיענים ל"ציר מנכ"ל" בעולם שלטי החוצות - בשביל שהבוסים שלא מבינים כלום בתחום, יהיו מרוצים. 
---

איך זה יכול שמשרדי הפרסום או סוכנויות הסושיאל שאתם עובדים איתם מעולם לא אמרו לכם את זה? תקראו כאן- ותבינו מדוע. 
---
עוד קצת על
לייק אנד שר, בכלכליסט.
---
(אם יש לכם עוד שאלות, אתם מוזמנים לפנות אלי).
---