ספקטרום המיצובים: איך לתכנן את המותג האישי שלכם

(הערה: רשומה זו מיועדת למי שבונים קריירה כשכירים בכירים)
אחד הדברים שכדאי שתעשו כנראה, הוא להבין או להגדיר לעצמכם את הנרטיב שלכם, את סיפור המותג האישי שלכם. בעוד כמה ימים, שבועות, חודשים או שנים – מישהו שיצטרך לקבל החלטה אם להציע לכם משרה (או להשקיע בכם), והוא ישאל את עצמו "מה הבנאדם הזה יכול לתת לי? למה כדאי לי לגייס אותו?". השאלה הלא מודעת תבליח, וחלקיקי שנייה לאחר מכן תגיע התשובה האינטואיטיבית ("היא נראית תותחית!" או "הוא נראה לי סתם קשקשן..."). 
יש אנשים שעדיין לא הבינו זאת, אך מאחר והאינסטינקט של רוב האנשים הוא כמעט תמיד, לתייג, לזלזל ו/או לחשוש, כדאי לכם לנהל את העניין הזה. לכל בנאדם יש מותג - השאלה היא רק אם אתם מנהלים את שלכם או לא. 

איך מתחילים לחשוב על הסיפור שלנו?

מבינים שיש 6 אסטרטגיות עיקריות שדרכן אפשר להציג את המותג האישי שלנו.
הן כמובן, תלויות, ביכולות ובתפיסה של המועמד על ידי המשקיע או המעסיק הפוטנציאלי, במצבו האמיתי או הנתפס של העסק הרלוונטי, המצב הכלכלי ועוד. בראשיתה, הטבלה מחולקת לשני חלקים: מוחשי ולא מוחשי. העולם לרוב אינו שחור ולבן, אבל האבחנה הזאת חשובה, ויש לקרוא אותה כ"מהותי" או "בעיקר מוחשי" ו"ברובו לא מוחשי" או "נתפס". מוחשי זה יתרון מדיד, מהותי, מורגש ואילו לא מוחשי, מדבר על יתרונות נתפסים. לאחר מכן, כל חלק נחלק ל-3 חלקים, שמאפיינים סוג של אסטרטגיה.

מוחשי

לא מוחשי

הקוסם

המבצע

הבורג החסר

הדור הבא

הפרטנר

"בא לי"

יודע לעשות דברים שמעט מאוד אנשים יודעים

עושה את עבודתו בצורה הטובה ביותר

אדם בעל יכולת שכרגע מאוד חסרה בצוות

מנטור שמלווה /
בן טיפוחים בתהליך

דמות מפתח שזקוקה לעוד מישהו לידה.

עובד מקודם או מגויס עם תווית MVP

דוגמאות:
מומחה לפיתוח בטכנולוגיה חדשה שנמצאת בביקוש עצום;
איש פיננסים מבריק שיכול להוציא את מותג גדול מהבוץ מול הבנקים והמשקיעים בתקופה פיננסית מורכבת

דוגמאות:
זה יכול להיות מנהל פרויקטים שמעניק שקט תעשייתי, "שגר ושכח" למוביל הפרויקט; זה יכול להיות איש תפעול שמסייע ליישם את התוכנית האסטרטגית הסבוכה שהחברה התחייבה לבצע

דוגמאות:
לפעמים יש הרבה צ'יפים, אבל לא מספיק אינדיאנים שיעשו את העבודה; הרבה אנשי מכירות צעירים, אבל אין איש מכירות בכיר, בן 50, שיכול להרשים ולמכור לבכירים בקונצרן אירופאי

דוגמאות:
1. מנטור שמצטרף לחברה, כדי ללוות איש מפתח צעיר חסר ניסיון (בד"כ מייסד שמתעקש לנהל); או
2. כוכב עולה שעדיין לא ביסס את מעמדו, וצריך לעבוד מתחת לדמות מוערכת לפני שייאחז בהגה

כמו ששרלוק הולמס היה זקוק לווטסון, כך יש לא מעט טלנטים שזקוקים לאדם נוסף – לפעמים בגלל שהוא עוזר להם לחשוב ולפעמים בגלל שהוא מבין מה הם רוצים כמעט ללא מילים.

1.עובד מפתח שעלול לעזוב, זוכה לקידום שגורם לו להרגיש חשוב, אם כי זה עשוי להוביל לשדרוג משמעותי בג'וב הבא.
2. עובד שהחברה מגייסת בגלל שההנהלה מעוניינת לייצר תדמית של מקום עבודה נחשק.

 

כמובן, שלא כל אחד יכול ליישם את כל אחת מהאסטרטגיות.
אם אתה לא איש פיננסים מבריק ומוכר, כנראה שלא תהיה מועמד להצטרף לצוות שאמור לחלץ חברה גדולה ומוכרת. אם אינך מישהי שידועה במיומנויות הניהול שלה בארגונים גדולים וצומחים, כנראה שלא יציעו לך את עמדת מס' 2 בחברה שהולכת להיות הגדולה מסוגה בעולם, תחת מייסד צעיר ומוכשר – אבל חסר ניסיון ניהולי וזקוק למנטורינג.
אתם חייבים למצוא את ההלימה שלכם, את הסיפור שבו אתם יכולים להיות הגיבור, ובניגוד להוליווד ולאגדות, פה אתם תצטרכו לשכנע שגם כשהאור תדלק, אתם תישארו עם הגלימה. 
חלק מהאסטרטגיות דורשות מצב דברים מסוים, תקופה וכו'. בעולם שבו נוצרות משרות חדשות מדי שנה (זוכרים מתי "מנהל תוכן" הפך למקצוע בחברות רבות?), יש לוודא שהדרך שבה העולם רואה אותנו מקצועית, הולמת את הצרכים שלו.

לסיכום הנקודה: תתחילו בלמצוא (או לבנות) את עצמכם בנרטיב אחד או שניים של מיתוג אישי. לא פשוט, אבל יש לי הרגשה שכנראה אתם שווים את הזמן שלכם.