6 מלכודות שגונבות לנו את מרבית הזמן (והאושר) שלנו

רוב הסיכויים שאתם עניים. למעשה, רוב האנשים בעולם המערבי הם עניים, לא בכסף, אלא בזמן, כך טוענת ד"ר אשלי וויליאנס, פרופסורית חברה בהרווארד שמתמחה במדעי ההתנהגות. בעיקר, היא חוקרת אושר ואיך הוא מתחבר לזמן, והיא הגיעה למסקנה שלשים את הזמן שלנו בעדיפות, זה דבר מאוד קשה. ויש 6 מלכודות, שגונבות לנו זמן.

1. זמן הפנאי שלנו הופך לקונפטי

בגלל שיש לנו טכנולוגיה מתקדמת שהופכת אותנו לזמינים, אנחנו בעצם עובדים כל הזמן. אם בעבר היו לנו שעות ארוכות, לפעמים ימים, שבהם אי אפשר להשיג אותנו, היום מיילים, וואטסאפ, הודעות בפייסבוק וכיוב' יכולים לקטוע לנו את שעות המנוחה, ולהפוך אותן לשעות עבודה, או במילים אחרות, שעת מנוחה אבודה.
נכון, זה לוקח כמה שניות לענות לוואטסאפ או למייל, אבל ההפרעות הקטנות האלו יכולות להוות עד 10% מהזמן שלנו, וזה עוד לפני שאנחנו מביאים בחשבון את המקום אליו הם לוקחים את המוח שלנו.

 

2. אנחנו ממוקדים יותר מדי בכסף

רוב האנשים בטוחים שכסף קונה אושר. למעשה, מחקרים מראים שכסף בד"כ מגן עלינו מפני עצבות, אבל לא מבטיח שמחה.
לא משנה כמה שאנחנו מרוויחים, אנחנו משווים את עצמנו למישהו שמרוויח ומצליח יותר מאתנו. הפרמטר החשוב לגבי כסף, הוא לא כמה אנחנו מרוויחים (כי רובנו מבזבזים את כל מה שאנחנו מרוויחים), אלא כמה ממנו הצלחנו לחסוך, וזה מה שמעניק לנו את השקט הנפשי. (עוד על הקשר בין כסף לאושר, כאן).


3. אנחנו לא מעריכים את הזמן שלנו

יש לא מעט מחקרים שמצביעים על כך שרוב אנשים מעדיפים כסף על זמן. אבל מה שבאמת מדהים, שזה גם הסתבר כנכון לגבי אנשים שיש להם 3 מיליון דולר בבנק.
אנחנו יודעים להעריך כסף ומוצרים, כמובן, אבל איך מעריכים את השווי של הזמן שלנו?
האם עדיף לשלם לשליח עוד 30 שקלים או לנסוע 30 קילומטר כדי לאסוף חבילה?
חוסר ההערכה שלנו לזמן שלנו, בא לידי ביטוי בכך שאנחנו פעמים רבות מסרבים לשלם על משלוח. במקרים מסוימים, אנשים מעדיפים לרכוש עוד מוצר בשווי 10 דולר, כדי לקבל משלוח בעלות של 6 דולר "בחינם".
אם הייתם יכולים לבחור בין טיסה ישירה ולבין טיסה עם קונקשן שכוללת המתנה של 8 שעות וחסכון של 200 דולר, מה הייתם מעדיפים? האם עוד 8 שעות של רוגע שוות לכם 200 דולר? רוב האנשים מעדיפים להיות טרודים ומותשים, ולהגיע לאתר הנופש עם הלשון בחוץ, העיקר שזה לא יעלה להם הרבה כסף והם יוכלו לספר לכולם על הדיל הזול שהם השיגו. זמן? זמן לא עולה כסף! (לא באמת, כן?)

 

4. אם אנחנו עסוקים, אנחנו מרגישים חשובים יותר

כששואלים אותנו "מי אנחנו", התשובה היא כמעט תמיד משהו שקשור לעבודה שלנו. בסקר שנערך ב2017, 95% מהצעירים ענו שקריירה ומהנה ומשמעותית היא מאוד חשובה להם.
ובעבודה, איך אפשר להראות כמה אנחנו חשובים?  בכך שאנחנו עסוקים.
אלו ששולחים מיילים ב-2 לפנות בוקר, נמצאים רוב זמנם במשרד, ותמיד נראים כאילו הם בדרך לאנשהו, כשהם עושים 5-6 דברים במקביל, מרגישים לנו כאילו הם הכי תורמים וחשובים לחברה – למרות שיכול להיות שהם לא פרודוקטיביים.
כמובן, שזה מגיע עם לא מעט חרדות וסטרט (שאלה למחשבה: מי תהיו אם יפטרו אתכם מהעבודה?).
והבוס שלכם? הוא מאוד אוהב לראות אתכם טרודים, עייפים ועסוקים. בשביל מה הוא משלם לכם, בכדי שתהנו או שתעבדו קשה?

 

5. אנחנו מתעבים חוסר מעש

ב-11 מחקרים שונים באוניברסיטת הרווארד, סטודנטים העדיפו לתת לעצמם מכות חשמל מאשר להיות לבד בחדר במשך 6-15 דקות.
במחקר אחר, הורים לילדים הודו שהם מרגישים משועממים ובסטרט בזמן שהם בחופשה.

המכשיר הסלולרי שלנו מאפשר לנו לברוח מההווה, להיות פרודוקטיביים כל הזמן ולהתמכר (מבלי שאנחנו מבינים זאת) לסטרט.

הפתרון?
יש מחקרים שמדברים על מיינפולדנס ועל חשיבות מתן הפוגה למוח. 
ויש אנשים, שמשתמשים בהמצאה ישנה ונושנה של היהדות, שמוכיחה את עצמה כסופר-חשובה בעידן המודרני, יום השבת.  

 

6. אנחנו מאמינים שמחר יהיה לנו זמן פנוי

אנחנו לא יודעים להעריך כמה זמן יקח לנו לבצע מטלות, וחושבים שבעתיד יהיה לנו יותר זמן פנוי. אנחנו לא משאירים זמן ומקום לכישלון, טעויות, ועיכובים. אנחנו מעמיסים על עצמנו מטלות, שיחות, ופגישות.
זה נשמע הגיוני בשיחת הטלפון או בפגישת ההנהלה, אבל כשצריך לבצע, פתאום אנחנו רואים שיש לנו אנרגיה ופנאי ל30% מהיעדים שהתחייבנו אליהם. אבל זה בסדר, נוכל להשלים את המטלות אם נעבוד ביום שבת, וכמובן, נתעלם מבני המשפחה שלנו ומהחברים. כסף לפני הכל, לא?


לסיכום: תעשו לכם הערכת מצב לגבי איפה אתם מבזבזים את מרבית זמנכם ומדוע, ואז תחשבו על כללי אצבע פשוטים שתוכלו ליישם, ולגנוב קצת מהזמן שלכם בחזרה.

---
למה כדאי להיות לטובת הכריש

---
איך נכנסים לZONE שלנו? 
---

לצפייה בהרצאה שלה על הנושא, הקליקו על הסרטון