מתי נפסיק לקום אתמול בבוקר?

בסרט "לקום אתמול בבוקר", באנגלית ( Groundhog Day, בתרגום מילולי: "יום המרמיטה"), שדרן הטלוויזיה אגוצנטרי בשם פיל קונורס (ביל מוריי), ביחד עם המפיקה שלו ריטה (אנדי מקדואל) והצלם לארי, נשלחים לעיירה קטנה בפנסילבניה כדי לסקר את אירועי יום המרמיטה (שזה מכרסם ממשפחת הסנאיים). הם נתקעים בעיר בשל מזג האוויר הסוער, ולמחרת בבוקר, מגלה קונורס שהוא התעורר... אתמול בבוקר.
הוא מבין מהר מאוד שהוא נתקע בLOOP, לולאת זמן, ומדי יום, הוא מתעורר באותה השעה, עם אותו השיר בשעון-רדיו המעורר, ולאותו היום בדיוק, עם אותן ההתרחשויות.

בתחילה קונורס מנסה לצאת מהLOOP  בדרך "הקלה" – התאבדות, אבל זה כמובן לא עוזר לו, כי הוא ממשיך להתעורר אתמול בבוקר. אח"כ הוא מחליט ללעוג ולהתעלל בכל מי שהוא פוגש, וגם זה לא עובד. ואז הוא משתעשע במחשבה שהוא אל - וגם זה לא מוביל לשום מקום. 
לבסוף, הוא מתאהב במפיקה שלו ומנסה "להתחיל איתה" מדי יום, שוב ושוב. בתחילה, הוא נכשל כמובן.
אבל רק כאשר הוא מנצל את הזמן להשתפר ולגדול כאדם, להיות אדיב ונדיב, ללמוד דברים חדשים ולהתפתח (כמו צרפתית, פיסול בקרח ונגינה על פסנתר), אז הוא כובש את ליבה של ריטה המפיקה, ומתעורר ליום הבא בחייו.

בזמן שרוב הקהל צפה בסרט בתור קומדיה (והסרט בהחלט משעשע), שווה לצפות בסרט מחדש, תוך הבנה שהוא משלב עקרונות מהיהדות והבודהיזם של "גלגול נשמות" ו"תיקון".

לידה, במובן הזה, היא לא "דבר טוב", אלא סימן שהנשמה שלנו צריכה להתמודד עם משהו שהיא מסרבת. בתפיסה זאת, אין דברים "רעים" בעולם, אלא שיעורים שאנחנו לומדים. והבעיות חוזרות אלינו שוב ושוב, עד שאנחנו מבינים את השיעור שלנו.
רק כאשר הנשמה מתגברת ומתעלה, היא יכולה להפסיק להתגלגל ולחזור לחיים הגשמיים.

במילים אחרות, רבים מאתנו חיים ב-LOOP בו אנחנו מרגישים שאנחנו קמים לעוד יום חסר תכלית ומשמעות, והולכים לעבודה שאנחנו לא ממש מחבבים ובה אנחנו פוגשים אנשים שלא ממש עושים לנו טוב, רק כדי שנוכל לשלם את החשבונות – כדי שנוכל לקום מחר בבוקר ולעשות את אותו הדבר.

ואם אני מבין נכון את הסרט, הדרך המומלצת לצאת מה LOOP הזה, היא קודם כל ... להשתנות.
לא לקבל יותר, כמו שכולם מנסים - אלא להיות יותר. זה אומר, להפסיק לעשות דברים מסוימים שפוגעים באחרים, ולהתחיל לעשות דברים חדשים, שמסבים אושר ועונג לאנשים סביבנו. וכמובן, לפעול ממקום של טוב לב ורצון להשפיע, ולא ממקום מניפולטיבי, ציני ואינטרסנטי.

צפייה נעימה, ואיחולי יציאה מהירה מהLOOP ;) 

 

---
איך אפשר לצאת מ LOOP ולהיכנס ל ZONE שלנו? הקליקו כאן לפרטים