מוח קונה, מוח מוכר

תחשבו רק על גבר שעומד מול חלון ראווה בחנות האלקטרוניקה. הוא מביט במסך ענק ומשוכלל. לפני פחות משנה, הוא קנה את המסך הכי משוכלל, אז, אבל עכשיו יצא הדגם הזה, ובא לו לקנות אותו. מה עושים? קונים, כמובן. ומה אומרים לאישה?

אישה ניצבת מול זוג מגפיים. יש לה זרמים בגוף. היא פשוט חייבת אותן. בן זוגה קורא לה להמשיך, אבל היא אומרת לו שהיא קונה אותן. "למה?!" הוא לא מבין, "יש לך מלא מגפיים דומים".
"עזוב, אתה לא תבין," היא אומרת לו, ונכנסת למדוד.

בחור צעיר פותח את הלפטופ רק כדי לחפש פרטים של מישהו. 45 דקות אח"כ, קולגה שואלת "היכן הפרטים?" והוא קולט שהוא בילה עכשיו 45 דקות בפייסבוק, קורא סיפורים, צופה בסרטונים ועושה לייקים, ועדיין אפילו לא התחיל לחפש את הפרטים.

 

מה קרה פה?

אלו רק כמה מהסיטואציות שמלוות אותנו בחיי היומיום, בהן "המוח הקונה" לוקח פיקוד.

קל לצחוק על זה, קל לנפנף את זה כמאפיין של קומץ אנשים חלשי אופי, ולהגיד "אצלי זה לא כך". אבל האמת היא קצת אחרת.

אם הייתם עוסקים שנים רבות בעבודת ייעוץ שיווקי דיגיטלי עם למעלה מ-100 מותגים מובילים בארץ ובעולם, גם אתם הייתם מזהים שיש לנו "שני מוחות": מוח קונה ומוח מוכר.

רוב בעלי עסקים מתכננים איך למכור את המוצרים והשירותים שלהם, באמצעות המוח "המוכר": הידען, החכם, זה שמבין הכל, משווה, בוחן ובודק. המוצר הטוב ביותר מנצח, הלקוחות בסוף יבינו שאנחנו הכי טובים, ותמיד תשווה את ההצעה למתחרה ותן משהו אקסטרה, שיהיה ערך מוסף.
וכאן מתחילות הבעיות.

כי בדרך כלל, לא כך אנחנו קונים – בוודאי לא את המותגים הטובים ביותר בעולם.

איך אנחנו בוחרים משרד יחסי ציבור?
איך אנחנו קונים פיצה?
אולי אחרים נופלים בפח של הפרסומאים, אבל באמת, בתור אנשים אינטליגנטים, האם מיתוג עובד עלינו? 
למה נשים קונות נעלים עם עקב של 12 סנטימטר?
איזה טריקים אפשר לעשות לנו, כדי "שיבוא לנו" לקנות חופשה במקום שבכלל לא חשבנו עליו?
איזה טעות עושים רוב בעלי המקצועות החופשיים?
האם כל הלקוחות נבראו שווים?
מה ההבדל בין עבודה למשחק?

על שאלות אלו ועוד, נענה ביחד, דרך שאלות אינטראקטיביות, מתובלות במחקרים וקייס סטאדיז, כדי לגלות את האמת המביכה של איך לקוחות באמת חושבים, ואיך עובד (כנראה) המוח שקונה.

 

Edit or delete this